В Україні в 1993 році зареєстрована епідемія туберкульозу.

На жаль, вона і досі невпинно розповсюджується. В 1990-і роки захворюваність на всі форми туберкульозу зросла майже вдвічі. Згідно даних Національної Академії Наук, зараз кількість хворих на туберкульоз складає близько 1,4% населення України.

Вчасно розпочате лікування є запорукою його успіху.

Туберкульоз є небезпечним та дуже важким захворюванням, але на початковій стадії він має «прихований» перебіг. Людина, що захворіла, вважає, що перевтомилася або має «застудне» захворювання. Тому люди часто звертаються до лікаря лише після появи важких симптомів, коли лікування туберкульозу набагато складніше та триваліше.

Знання існуючої небезпеки та особливостей перебігу захворювання, а також симптомів, що можуть бути першою ознакою наявності туберкульозу, допоможе Вам вчасно звернутися до лікаря та почати лікування.

Збудником туберкульозу є мікобактерія туберкульозу (паличка, або бацила, Коха). Є багато видів мікобактерій (людських, бичачих, пташиних, мишачих та інших), всі вони можуть викликати захворювання у людини. Паличка Коха дуже стійка до впливу навколишнього середовища: в річковій воді збудник зберігається до 5 місяців, у грунті-1-2 роки, у вуличному пилу до 10 діб, у приміщеннях при розсіяному світлі – більше 1-го місяця, на пасовищах - до 1 року. Вона добре витримує нагрівання до + 85 Cі охолодження до –200 С. При температурі -20 С паличка Коха зберігає життєздатність протягом 7 років. Ультрафіолетові промені вбивають її через 2-3 хвилини.

Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним або повітряно-пиловим шляхом. Хворий на так звану «відкриту» форму туберкульозу під час кашлю виділяє паличку Коха у повітря разом з крапельками мокротиння або слини. Людина, що знаходиться поруч та вдихає ці заражені капельки, може бути інфікована.

/Files/images/146863_pic1.jpeg

Крім тогою, якщо заражені крапельки мокротиння висихають та осідають на часточках пилу, є імовірність зараження іншої людини, якщо вона вдихає ці часточки.

Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з мікобактерією туберкульозу може бути перевтома, погане або нераціональне харчування, стрес, наявність інших захворювань, що призводять до порушення роботи імунної системи.

Крім того, нагадуємо, що паличка Коха може виділятися у зовнішнє середовище лише при «відкритій» формі туберкульозу. Всі інші форми туберкульозу не є небезпечними з точки зору передачі збудника захворювання.

Ризик інфікування більший у людей без певного місця проживання , а також люди, що постійно вживають алкоголь або наркотики, але знову ж таки через те, що їх імунітет знижений внаслідок способу життя та поганого харчування. На жаль, пересічні громадяни теж ризикують захворіти через погіршення екологічної ситуації та перевтому. Туберкульоз не зважає на соціальний чи фінансовий статус. Основне значення має стан організму у момент «зустрічі» із збудником захворювання.

На туберкульоз може захворіти кожен!

Найбільший ризик захворіти мають люди, що інфіковані ВІЛ, та хворі на СНІД. Високий ризик мають:

- люди, які знаходяться у постійному контакті з хворим на «відкриту» форму туберкульозу;

- люди, що зловживають алкоголем або вживають наркотики;

- люди, що мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя або через наявність хронічних захворювань.

Досить високий рівень ризику у курців, через порушення захисної функції слизової оболонки дихальних шляхів. Крім того, високий ризик захворіти мають діти, бо їх імунна система ще не сформувалася, та люди похилого віку, через вікове ослаблення імунітету.

Як захистити себе та своїх близьких від туберкульозу?

Згідно з Законом України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» дітям безкоштовно проводяться обов’язкові профілактичні щеплення згідно календаря профілактичних щеплень. Дані досліджень доводять, що таке щеплення дає досить тривалий та надійний імунітет, але, на жаль, не дає 100% захисту від захворювання.

Тож існує лише одна можливість захиститися, а саме якнайшвидше виявлення та лікування хворих на туберкульоз.

Відмова від шкідливих звичок, дотримання принципів раціонального харчування з достатнім вмістом вітамінів та мінералів або прийом полівітамінних препаратів допомагають підтримувати гарний стан імунітету. Корисними є також загартовування та фізичні вправи. Варто уникати перевантаження та негативних емоцій, недосипання та перевтоми.

Симптоми туберкульозу:

- кашель, частіше сухий, що триває понад 2-3 тижні;

- кровохаркання(наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі);

- підвищення температури без очевидних причин більше 5-7 днів;

- відчуття задухи;

- раптове схуднення;

- погіршення або відсутність апетиту;

- постійна слабкість;

- підвищена втомлюваність;

- підвищена пітливість, особливо вночі.

Якщо у Вас є ці симптоми, необхідно негайно звернутися до лікаря!

Обстеження складається з рентгенографії, аналізу мокротиння та додаткових, призначених лікарем при потребі, загальноклінічних аналізів. Обстеження просте, безпечне та виконується протягом декількох днів.

Згідно діючого законодавства та відповідно до Національної програми боротьби з туберкульозом, лікування туберкульозу в Україні здійснюється безкоштовно. Лікувальні заклади мають усі необхідні протитуберкульозні ліки.

Відповідно до Закону України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» від 05.07.01. №2586-ІІІ, стаття 20, «...на весь період лікування хворого на туберкульоз за ним зберігається місце роботи». Крім того, згідно сучасних програм лікування, термін перебування у лікарні значно скорочено, деякі форми туберкульозу лікуються у денних стаціонарах, а на певних стадіях лікування можливе перебування пацієнта вдома.

Обстеження людей, що перебували у тісному контакті з людиною, хворою на туберкульоз, є обов’язковим!

Це дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях або за наявності показань, провести профілактичне лікування, що значно зменшує вірогідність захворювання.

Повне одужання людини, що захворіла на туберкульоз, можливе при умові раннього початку та суворого дотримання режиму лікування і рекомендацій лікаря. При ускладнених формах туберкульозу лікування більш складне та тривале, але повне одужання теж можливе. Головне – вчасно звернутися по допомогу.

Пам’ятайте:

На туберкульоз може захворіти будь-хто.

Туберкульоз має прихований перебіг на початку.

Якщо Ви понад 2-3 тижні почуваєтеся погано, відчуваєте слабкість, маєте кашель та підвищену пітливість, особливо вночі, негайно зверніться до лікаря за місцем проживання.

Обстеження займає небагато часу, безболісне та безпечне.

Інфікувати іншу людину може тільки хворий з так званою «відкритою» формою туберкульозу, коли збудник туберкульозу виділяється у повітря разом із мокротинням. Усі інші форми туберкульозу безпечні для оточуючих.

Лікування туберкульозу тривале і має проводитись під наглядом фахівця.

Якщо лікування почато на ранніх стадіях захворювання, воно менш тривале та більш ефективне.

Лікування туберкульозу в Україні безкоштовне!

ТУБЕРКУЛЬОЗ ВИЛІКОВНИЙ!

Кiлькiсть переглядiв: 239

Коментарi